THE RUBINSTEIN COMPETITION RETURNS TO THE STAGE!

THE 16TH ARTHUR RUBINSTEIN INTERNATIONAL PIANO MASTER COMPETITION,

PREVIOUSLY SCHEDULED FOR MAY 2020, HAS NOW BEEN RESCHEDULED TO 2021.

The 2021 competition will be held in a new format that combines online competition with live performances.

Stages I & II (the recitals) will be recorded in five venues around the world: Beijing, London, Potsdam, New York, and Tel Aviv,
and will air on the competition website, on 1 – 10 April.

The final stage will take place in the halls in Tel Aviv between 29 April – 3 May,

with the Israel Camerata Jerusalem, a String Quartet, and the Israel Philharmonic Orchestra.

31 MARCH – 3 MAY, 2021

OPENING EVENT

Wednesday, 31 March, 7pm

A celebration with the winners of the 15th competition
Szymon Nehring, Daniel Ciobanu and Sara Daneshpour,
Greetings, Interviews, Presentation of the jury, and more.

[Free / Online]

Online
STAGE I - RECITALS
STAGE II - RECITALS

1 April
THURSDAY

2 April
FRIDAY

3 April
SATURDAY

4 April
SUNDAY

5 April
MONDAY

6 April
TUESDAY

7 April
WEDNESDAY

8 April
THURSDAY

9 April
FRIDAY

10 April
SATURDAY

14:00
Meet the
Jury

16:00
Session
1

Zhu WANG

Aleksandr KLIUCHKO

Nejc KAMPLET

19:00
Interpretation Analysis

20:00
Session 2

Alexia MOUZA

Evelyne BEREZOVSKY

Hans SUH

15:00
Session 3

Ka Jeng WONG

Tetiana SHAFRAN

Elia CECINO

18:00
Session 4

Martin GARCIA GARCIA

Alexey SYCHEV

21:00
Meet the
Jury

14:00
Meet the
Jury

16:00
Session 5

Ariel LANYI

Maxim KINASOV

Anna GENIUSHENE

19:00
Interpretation Analysis

20:00
Session 6

Juan PEREZ FLORISTAN

Motti FANG BENTOV

Dmytro CHONI

14:00
Meet the
Jury

16:00
Session 7

Daniel BOROVITZKY

Aleksandra SWIGUT

19:00
Interpretation Analysis

20:00
Session 8

Roman LOPATYNSKYI

Lohan PARK

Yun Chih HSU

16:00
Session 9

Dina IVANOVA

Giovanni BERTOLAZZI

Siqian LI

19:00
Interpretation Analysis

20:00
Session 10

Shiori KUWAHARA

Dimitri MALIGNAN

Han CHEN

15:00
Session 11

Giorgi GIGASHVILI

Cunmo YIN

17:30
Interpretation Analysis

18:30
Session 12

Bowen LI

Anna HAN

 

+ 21:00

Announcement

Stage II

14:30
Session 13

Zhu WANG

Alexia MOUZA

17:00
Session 14

Hans SUH

Elia CECINO

Holocaust

Remembrance

Day

Holocaust

Remembrance

Day

21:00
Session 15

Alexey SYCHEV

Ariel LANYI

 

14:30
Session 16

Anna GENIUSHENE

Juan PEREZ FLORISTAN

17:30
Session 17

Dmytro CHONI

Daniel BOROVITZKY

19:30
Meet the
Jury

21:00
Session 18

Aleksandra SWIGUT

Roman LOPATYNSKYI

14:30
Session 19

Dina IVANOVA

Shiori KUWAHARA

17:30
Session 20

Giorgi GIGASHVILI

Cunmo YIN

+ 21:00

Announcement

Stage III

STAGE III - FINALS
TEL AVIV MUSEUM OF ART
CHARLES BRONFMAN AUDITORIUM
Classical Concerto
Chamber Music
Grand Concerto

29 April
THURSDAY

30 April
FRIDAY

30 April
FRIDAY

1 May
SATURDAY

2 May
SUNDAY

3 May
MONDAY

Followed by the
AWARDS CEREMONY