מאטי ראקליו

הפסנתרן מאטי ראקאליו, יליד הלסינקי, התבסס כאחד הפסנתרנים המובילים בעולם בעל רפרטואר אדיר. הקונצרטים שלו והקלטותיו, בפרט המחזור המלא של הסונטות לפסנתר מאת פרוקופייב עבור חברת "אונדין", זכו לשבחי הביקורת. הוא גם מורה ידוע ומבוקש ורבים מתלמידיו זכו בתחרויות בינלאומיות ידועות.

לאחר שהשלים לימודיו בפינלנד, המשיך ללמוד באנגליה אצל מריה דיאמונד סורקיו, באקדמיה למוסיקה בווינה אצל דיטר ובר ובקונסרבטוריון בסט' פטרבורג. בשנת 1981 הופיע לראשונה בארה"ב באולם קרנגי. ב-1983 הופיע בסיור בארה"ב עם התזמורת הפילהרמונית של הלסינקי ובשנים 85-1984 שמש כפרופסור באוניברסיטת של מערב מישיגן. מאז הוא מופיע ברחבי ארה"ב עם מיטב התזמורות האמריקניות ובהופעות סולניות. ברסיטלים שלו הוא מתמקד תכופות ביצירות מאת מלחין אחד. מאטי ראקאליו ביצע 62 קונצ'רות לפסנתר מאת מלחינים מכל התקופות, ואף הקליט חלק מיצירות אלה.

ב-1994 מונה לפרופסור בקולג' המלכותי למוסיקה בשטוקהולם, שוודיה. כיום הוא משמש כפרופסור באקדמיה ע"ש סיבליוס בהלסינקי. כמו כן הוא כיהן כשופט בתחרויות בינלאומיות רבות ברחבי העולם. הוא העביר כיתות-אמן בארצו, בגרמניה, באוסטריה, בישראל ובארה"ב.

כחלק ממבחן הדוקטורט שלו פרסם ראקאליו מאמר על טכניקות אצבוע של פסנתרנים מהמאה ה-19 וה-20. הוא המשיך לחקור נושא זה יחד עם שלושה פרופסורים בריטים לפסיכולוגיה קוגניטיבית. מאמרי צוות זה פורסמו במספר כתבי-עת מדעיים. מר ראקאליו כותב גם מאמרים בכתבי-עת למוסיקה בפינלנד ועורך תוכניות עבור רדיו פינלנד.

בשנת 1994 היה מאטי ראקליו למוסיקאי הראשון שזכה בפעם השלישית במילגת אמן לחמש שנים מטעם ממשלת פינלנד. בשנים 2000-1998 שמש כחבר בוועדה החוקרת תרבות וחברה מטעם האקדמיה הפינית למדעים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן